Vardagsgott


Ibland så fuskar vi, i LCHF så är Banan inte tillåtet för att det innehåller för mycket socker (fruktsocker) och vill man hålla blodsockret i balans så ska man försöka undvika att stoppa i sej så mycket socker som möjligt då kroppen inte kan se skillnad på socker och socker.
Men det här är en maträtt från det goda 80-talet som är gudomligt god, både i minne och smak och att avstå bananer i just den här rätten vore ett brott ;)
Busenkelt och gott !

1st fläskfilé
3dl grädde
1st banan
1½dl riven ost
1tsk curry
en knivudd cayenne peppar
1msk smör
s/p

Skär fläskfilén i centimeter tunna skivor, salta och peppra och stek snabbt i smöret, lägg dom i ugnssäker form.
Vispa grädden med kryddorna fluffigt och skiva bananen, slå över kryddgrädden och lägg på bananskivorna, gratinera med ost.
Servera med Ris eller ät med en god sallad.



M.Canoy

Tack för inspirationen. Roligt att se dig gör små matklippa på youtube. Hoppas det kommer upp flera sådana klippa. Gillar grill anledningen otroligt mycket !! Hey Anders måste var med flera gånger. Ni kan gör klipp där han/ni förklar lite om viner och hur man kan kombinera dryck och mat!!

/M

Skriv en kommentar
Namn*
E-postadress*
Blogg-adress