
Keramisk stekpanna

För några veckor sen köpte jag Nordikas keramiska stekpanna. Än så länge är jag mer än nöjd med den.
Tack för omdömet, jag ser med spänning fram mot vad du tycker om ett tag. Jag har också stått och tittat på de där och funderat om jag ska eller inte.
Ha en bra dag!
Vi köpte 3 st av samma märke som på bilden för ca 1 år sedan.
Var sååååå nöjd från början!!
Idag - BESVIKNA!!
Allt fastnar i dom!!
Kanske OBH NORDICA är bättre??
Vi köpte 3 st av samma märke som på bilden för ca 1 år sedan.
Var sååååå nöjd från början!!
Idag - BESVIKNA!!
Allt fastnar i dom!!
Kanske OBH NORDICA är bättre??
Nu står det ju star cuisine på de men är det Cerafit som de gör reklam för på TV? Jobbar natt och varje morgon visar de denna... jag har byggt upp ett väldigt sug att köpa dessa... va kul att du älskar de... då blir man ju nästan 100% säker nu då att man SKA köpa det :)
Jag köpte en Star cuisine keramisk stekpanna idag. Hade inte möjlighet läsa in mig innan utan köpte den i närmsta Coop. Jag måste annars ta mig till närmsta Outlet för att få tag i husgeråd, behövde stekpanna direkt! Ska bi spännande om Maja återkommer med kommentar, eller någon annan för den delen. Dålig info om hur respektive matvaror ska behandlas?!Inger
Allt fastnar efter knappt ett år av sparsam användning. Riktigt besviken.
Stekpannan är inget annat än skräp. Allt bränner fast ock den går inte att rengöra. Betalar man för skräp så får man skräp.
Hej,
Var nöjd med våran det första halvåret.
Nu är den halvt hopplös att diska.
När min dotter stekt korn tog det en diskning och ligga i blöt över natten och igen en ordentlig diskning innan den var hyffsat ren.
Missnöjd med de jag köpte två stycken och allt fastnar och bränner i dom är helt besviken 😔
Hej! Har haft exakt samma keramisk stekpanna som visas ovan drygt en månad nu och använder den nästan dagligen.
Det är bara synd att man hittar inte skötselsråd och ingen Star Cuisines websida heller. Kanske är den där problemet ligger?
Hittills fungerar väldig fint. :)
Jag är inte nöjd med denna panna
Efter tre gångers användning tappade den ytan blev svart i botten efter raggmunkstillverkning
Går inte att få så vit som den var efter första gången fläsket började fastna i botten pannan är bara en vecka gammal så det var skrot😡😡ock det kostade 249:-
Till en början var den bra.... nu får jag inte bort det brända i botten! Så nu är det bara att slänga den. Skit syekpanna! Köp inte!
Vi var jättenöjda i början. Efter ca 5-6 gånger började den bli svart och gul runt om. Helt omöjlig att få ren!
Köpte den på City Gross i Bromma.
Uppenbarligen dålig kvalitet.
Köpte en sådan stekpanna på City Gross nyss. Men redan efter bara några gångers användning. Ser jag att keramiska beläggningen släppt lite grand. Skittråkigt!
Har alltid köpt stekpannor på Cervera för mellan 1000-2000 kronor men dom håller också bara ett tag fast man är varsam med dom och inte kör på högsta värme utan medelvärme.
Tycker inte att gjutjärnspannor inte funkar så bra på induktion.
Börjar fundera på om det är induktionshällen som är boven i dramat.
Hur svårt ska det vara att få tag på en bra stekpanna? Har provat ett antal olika märken och dom håller inte måttet.
Vi köpte OBH Nordicas keramiska stekpanna för ett år sedan och är supernöjd med den. Varje dag!
skrivenDen är fortfarande som ny!
Har även en keramisk ugnsform av samma märke, och den är minst lika bra. Ger stekyta på undersidan - utan att något fastnar!