Bråda tider....
Vi håller på att flytta från våran lägenhet i stan och drar oss ut på landsbygden närmare bestämt Hörnefors.
Just nu består vårt boende av staplade högar av kartonger där allt är nedpackat, våra middagar blir så enkla som möjligt och absolut ingenting att blogga om.
Men så fort vi har kommit oss i ordning i vårt nya hem så ska det lagas riktig mat igen.
Hoppas vi ses då :)
Ha det gott så länge.
//Jimmie.

Glad Påsk på er
Nu har äntligen våren kommit på allvar hit till Umeå också och dagens bild är fotad av min fru som har krypit omkring med sitt makro här ute idag med folk som har stannat och undrat vad i helskotta hon håller på med där hon ligger i buskar och snår.

Kvällens sallad

2st strimlade kycklingfiléer
140g strimlad bacon
80g strimlad parmaskinka
1 påse blandsallad
½ huvud isbergsallad
½ huvud finstrimlad blomkål
en liten finstrimlad rödlök
50g tärnad fetaost
50g strimlad mozzarella
½ tärnad gurka
olja och smör till stekning
Stek kycklingen och baconet i smör och olja krydda med kryddor ni tycker om, jag använde lite örter såsom Dragon och Timjan. Låt svalna och blanda med de övriga ingredienserna.
Jag gjorde en dressing på:
majonäs
creme fraiche
hackad pickles
dijon senap
knivudd cayenne peppar
chilisås
s/p
Eftersom jag "hoftar" så smaka er fram, det blir godast så :)
Saltimbocca med blomkåls risotto och Karl-Johansvamp

Gjorde en variant på saltimbocca och en risotto på riven blomkål och Karl Johanssvamp. Allt för att det skulle passa LCHF kosten. Detta var ett expriment och det blev otroligt gott.
Banka ut fläskfilén till ca 1cm tjocka skivor (skall vara kalv) Lägg på färsk basilika (orginal salvia). Lägg därefter en skiva parmaskinka och fäst med tandpetare.
Börja med att steka skinksidan först i smör. salta och peppra köttsidan och vänd, stek köttsidan tills den har den har en kärntemperatur på 65 grader. På på vitt vin och låt brässera tills köttet har en kärntemp på 70 grader.
Blomkålsrisotto med Karl Johansvamp
½ grovrivet blomkålshuvud
30g blötlagd (torkad) Karl Johanssvamp
1st finhackad lök
1st riven vitlöksklyfta
1dl créme fraiche
3dl vispgrädde
50g smör
½dl riven parmesanost
s/p
Krama ur svampen och stek den i 3/4 delar av smöret tillsamans med löken. Slå på créme fraich och grädde låt koka ihop något. Fräs den rivna blomkålen i restena av smöret och vitlök. Slå blomkålsriset slå ihop det hela och tillsätt parmesanen samt smaka av med salt och peppar.
Sikaforsröra med Kalix Löjrom


Blanda rökt renstek med purjolök i en mixer. Blanda med riven pepparot , créme fraiche och majonäs. smaka av med s/p servera med Kalix löjrom.
Apelsindoftande chokladmousse med Jordgubbar

100g mörk choklad 70%
2½dl vispgrädde
2 äggulor
rivet skal från en halv apelsin
Hacka och smält chokladen i vattenbad, låt svalna till 50 grader.
Vispa grädden styv och rör ner äggulorna en och en i chokladen och tillsätt det rivna apelsinskalet, vänd ner grädden lite i taget och rör försiktigt utan att slå ur luften ur grädden.
Lägg upp eller spritsa i skålar, ställ kallt i minst 3 timmar och servera gärna med färska jordgubbar.
Födelsedagsmiddag




Grillad fläskfilé med Rättikagratäng
Igår fyllde min fru år och då bjöd jag på middag. Det blev en supergod gratäng som smakade faktiskt precis som potatisgratäng till det serverade jag grillad fläskfilé.
Grilla fläskfileérna på grill eller grillpanna.
Rättikagratäng:
500 g rättika, skalad och skivad i 5mm tjocka skivor
1 krm salt
2 liter vatten
2 skalade gula lökar i skivor
3-5 pressade vitlöksklyftor (beroende på storlek)
3 dl crème fraiche
3 dl vispgrädde
200 g philedelphiaost
svartpeppar
3 dl riven ost
Värm ugnen till 150°C. Koka upp vattnet med salt och koka rättikan i 5 minuter. Häll av vattnet och varva rättika, lök och vitlök i en ugnsform. Blanda crème fraiche, philedelphiaost och grädde, tillsätt svartpeppar. Fördela gräddblandningen över rättikan och även i mellan rättikan. Gratinera gratängen i ca 1 till 1.5 tim. När den börjar få färg och kännas mjuk ta ut ur ugnen och lägg på den rivna osten. Gratinera i ugnen några minuter till, tills osten fått fin färg och konsistens.
Grattis älskling!

Idag fyller min underbara fru år och det firas med tårta och senare ikväll en fantastisk middag och goda drycker.
Puss och kram till dig.
Bacon & färskost fyllda Lammfärsbiffar

500g Lammfärs
1pkt bacon
1 burk cantadou med vitlök & örter
1msk dijonsenap
1 ägg
3dl grädde
En finriven gul lök
salt/svatpeppar
smör till stekning
Strimla bacon och fräs den lätt (ej knaperstekt) låt sedan baconet svalna och blanda ner färskosten.
Blanda färsen med övriga ingredienser.
fördela färsen i åtta lika stora bitar, blöt händer och platt ut biffar i handen.
Lägg en klick av färskoströran i mitten, vik ihop och forma till biffar.
Smält smör i stekpannan och när smöret har tystnat så bryn biffarna runt om och lägg över i en ugnsfast form, grädda i ugnen i 12 min på 175 grader.
Servera med en sallad och tex. tzatsiki eller med valfria tillbehör.
Mina barnbarn


Tänkte dela med mig lite grann av min familj, på översta bilden sitter jag och gör läxor med mina barnbarn Casper, (med hucklet) och Theodor till höger (min äldsta dotter Sandras barn)
På undre bilden det senaste tillskottet, lilla Emma som nu har hunnit bli fyra månader (min yngsta dotter Emelies barn)
Sen har jag ett fjärde barnbarn Joseph men inga uppdaterade bilder så honom får jag visa vid nästa tillfälle.
Grillspett med sallad och Bearnaise

Trä på olika grönsaker och oxfilé på ett spett och grilla.
Bearnaisesås
2msk finhackad lök
3msk vitvinsvinäger
½dl vatten
1persiljekvist
1tsk torkad dragon
3äggulor
200g smör
1 msk färsk dragon eller 1 tsk torkad
kajennpeppar
salt
Gör så här:
Koka upp vatten i en stor kastrull för att användas som vattenbad.
Smält smöret och håll det varmt.
Lägg lök, vinäger, vatten, pepparkorn, persilja och en tesked torkad dragon i en liten kastrull och koka tills två matskedar vätska återstår. Sila.
Vispa äggulor och den silade vätskan i en kastrull.
Sätt ner kastrullen i vattenbad och fortsätt vispa tills det tjocknar.
Tag kastrullen från värmen och vispa i smöret lite åt gången och under kraftig vispning.
Tag inte med den grumliga bottensatsen i smöret.
Smaksätt såsen med hackad dragon, en knivsudd kajennpeppar och lite salt.
Barnvaktsmat !

Ikväll (och resten av veckan) ska jag ta hand om mina barnbarn medans dottern är och tränar med Team Lisa, jag har gjort korvstroganoff och hoppas på att pojkarna tycker om det för visst gillar väl barn korv i alla möjliga konstilationer !?
Det är så länge sen mina barn var små så jag minns inte vad dom tyckte om för smaker det enda jag minns är att dom åt vad dom flesta andra barn inte åt, men det är väl så att växa upp med en pappa till kock !
Korvstroganoff (för dagen)
En korvring med hög kötthalt
1 gul lök finhackas
1 burk skivade champinjoner
½ köttbuljongtärning
1 burk hela tomater
1tsk dijonsenap
Grädde tills samvetet sätter stopp (jag har inget ;)
S/P
Fräs lök och korv i riktigt smör tills det får lite färg, i med champinjoner tomater,buljong, dijon och sist grädde, salta & peppra efter smak, låt sjuda i en halvtimme.
Jag använder inget för redning då jag försöker hålla igen med kolhydraterna, istället får det "koka ihop"
servera med ris eller pasta.
Marinerade Havskräftor med lime emulsion

Marinaden
1st riven vitlöksklyfta
½ finhackad chili
1msk finstrimmlad vårlök
2msk olivolja
½ pressad lime
Skala stjärtarna från havskräftor, blanda ingridienserna och lägg i kräftstjärtarna låt marinera två timmar.
Lime emulsion
1st äggula
saften från en ½ lime
1dl olja
1tsk dijonsenap
s/p
3 droppar Tabasco
Vispa äggulan och senapen tjock, tillsätt olja i en tunn stråle under kraftig vispning. Häll i limesaften och tabasco och smaka av med s/p
Servera med blandsallad och grillad lime.
Beouf tartar

300g Oxfilé
1msk riven pepparrot
2msk olivolja
1tsk vinäger
2tsk Dijonsenap
1msk finhackad gullök
s/p
1msk Kapris
Skrapa oxfilén med en vass kniv (går att mala men det blir bättre att skrapa)
Blanda med de övriga ingridienserna och smaka av med s/p.
Forma till 2st biffar, gör en liten utgröpningen i mitten och lägg i äggula.
Servera med mer kapris (om så önskas) och strimlad vårlök.
Tack och hej!
Tack vare mina kolleger och elever så har jag trivts otroligt bra, jag har verkligen älskat mitt jobb men nu är det dags att gå vidare på nya äventyr.
Till er som går i årskurs ett och två, kämpa hårt de sista åren det kommer ni ha igen i framtiden och ni vet att ni är duktiga.
Till er i årskurs tre, lycka till på eran praktik och visa dem hur duktiga och trevliga ni är, jag lovar att komma och hälsa på när ni tar studenten.
Jag kommer att sakna er alla så väldigt mycket, ni har verkligen förgyllt mina dagar på mitt arbete med alla skratt och glädjen ni gett en är underbart. Det är en förmån att vara med er och se hur ni mognar såväl som individer och i er proffession, se utvecklingen från dag ett i köken till när man ser hur proffsiga ni blivit i årskurs tre.
Ni får gärna ringa, maila om ni behöver råd och tips i framtiden.
Till er kolleger så kommer jag sakna er på alla plan framför allt alla skratten nere i källaren.
Håll uppe ångan och kämpa på, ni är viktiga för ungdomarna och hoppas ni förstår hur mycket ni betyder för dem.
Jag hoppas att ni (elever och kolleger) kommer på besök på mitt nya jobb och berättar om hur ni har det.

Jag kommer att sakna er /Jimmie
Foto:Fredrik Norlén
Krämig svampsoppa med prästostchips och färskostfylld auberginerullad




Soppan
5 medel stora skivade champinjoner
50g torkad blötlagda kantareller
1st liten finhacka gul lök
1tsk torkad mald Karl Johansvamp
5dl vispgrädde
1dl mjölk
Fräs löken och svampen i smöret. Koka ihop grädden tills den blir tjock. Tillsätt Svampen och löken samt det torkade Karl Johan svamppulvret samt kycklingfonden. Låt sjuda 15 minuter och mixa slät. Tillsätt mjölken och smaka av med s/p. Rippla lite tryffelolja på soppan.
Prästostchipsen
Riv osten grovt. Hetta upp ett plättjärn fördela osten i den och låt dem smälta och få lite gyllene färg. Låt dem svalna och ta upp dem, låt dem vila en stund på hushållspapper.
Auberginerullader
Skiva tunt auberginen, torrstek dem i en teflonpanna. Ta upp dem och låt dem svalna. Lägg på rökt skinka och färskost med kantarellsmak och rulla ihop dem.Frukost på sängen




Ägg i cocotte
Ta 1pkt finstrimlad bacon och stek dem i en het panna, lägg i smörsmörjda cocotte formar. Strö över finhackad gräslök, 1msk grädde och knäck sedan ett ägg över i varje portionsform och riven ost. Grädda i ugnen på 200 grader i vattenbad ca 15 minuter. Vi serverade detta med en ägg och avokadoröra.
Blanda hårdkokta ägg med rökt strimlad skinka, avokado, majonnäs och lite créme fraiche. Smaka av med s/p
Tips: det går bra att byta ut baconet med rökt lax, ansjovis eller vilket rökt kött som helst.
LCHF Pizza-hur god som helst !




Kebabdressing
2dl orientdressing
½dl filmjölk el. naturell yogurt
1tsk santa marias kebabkrydda
Pizzasallad
1 huvud spetskål
Lagen
1dl olja (vilken som)
½dl vitvinsvinäger
1msk italiensk salladskrydda
1tsk aromat
lite lökpulver & vitlökspulver
1 finhackad vitlöksklyfta
2 nypor grovmalen svartpeppar
½ näve oregano
1 vrid med pepparkvarnen och lite salt
Koka upp lagen och slå den över den finstrimlade spetskålen, blanda väl.
Pizzabotten (till två bottnar)
6st ägg
1dl vispgrädde
½tsk salt
½tsk grovmalen svartpeppar
Smör till stekning
Tomatsås
1Burk hela tomater
1 finhackad rödlök
1 finhackad vitlöksklyfta
2 nypor grovmalen svartpeppar
1 msk olivolja
1msk oregano
Stek lök och vitlök i oljan och slå sen på tomaterna och kryddorna, hacka sönder tomaterna och låt puttra i 10min.
Vispa ihop alla ingridienser och smält smöret i en teflonpanna. Lägg i hälften av äggsmeten i pannan och stek tills det börjar stanna. Sätt in pannan i ugnen på 200 grader tills den får fin färg. Ta ut den och upprepa det hela igen.Lägg bottnarna på en plåt och bred på tomatsås och riven ost. Stek Kebabköttet och fördela över bottnarna, strö över skivad rålök. Grädda i ugnen tills det hela fått en fin färg och osten smält.
Grillad oxfilé med Karl Johansvampsås


Grilla oxfilé till önskad kärntemperatur.
Blodig runt 55 grader
Medium runt 60 grader
Lätt rosa 65 grader
Genom stekt runt 70 grader
Såsen
4dl vispgrädde
1brk créme bonjour cuisine med Karl Johansvamp smak
1tsk malen torkad Karl Johansvamp
3msk kalvfond
50g smör
S/p
Koka ner grädden till hälften, lägg i créme bonjor, kalvfond och den malda torkade svampen. Låt sjuda 5 minuter och därefter montera ner smöret under vispning. Smaka av med s/p
Blomkålspuréen
800g tunnt skivad blomkål
3msk créme fraiche
2dl vispgrädde
1tsk dijonsenap
80g smör
s/p
Några rasp muskotnöt
Brynsmöret och lägg i blomkålen fräs tills den får lite färg. Slå på grädde, créme fraichen, senapen och låt det sjuda ca 20 minuter, mixa den slät. Smaka av med s/p samt muskotnöt.
Smörstekta champinjoner
Skiva champinjoner och rödlök, stek dem i rikligt med smör och s/p
Till detta serverade vi Terre de Mistral nr: 2167 endast 67:- otroligt prisvärt.
Grillade pilgrimsmusslor med ljummen tomatsallad.


Pensla muslorna med olja och strö på salt. Grilla dem i en grillpanna eller stek dem i en stekpanna på hög värme.
Ljummen tomatsallad.
3st fasta tomater urkärnad och skuren i små tärningar
1st liten finhackad rödlök
1st stjälk fintärnad selleri
½dl fintärnad zuccini.
Olivolja
1msk finstrimmlad basilika
1msk finstrimmlad fransk dragon
1st riven vitlöksklyfta.
Värm oljan i en stekpanna, fräs allt utom tomaterna tills de blir lätt gyllene. Tillsätt tomattärningarna och låt det fräsa snabbt så tomaterna blir lite varma men inte förlänge så de blir mosiga. Smaka av med salt och grovmalen svartpeppar.
Servera med vispad créme fraiche så den blir tjock och blanda i citron basilika och lite salt och peppar.
Till detta serverade vi en Alsace Riesling Biecher riesling réserve nr 2198 79:-
Sparrisoppa

1 brk vit sparris
5dl vispgrädde
1st liten finhackad gullök
3msk créme fraiche
2msk kycklingfond
30g smör
1 knivudd cayennepeppar
s/p
Fräs löken och sparrisen i smöret. Slå på grädde och fonden låt koka 10 minuter. Mixa den slät och tillsätt kryddorna.
Servera med knaperstekt bacon och gräslök.
Porslinet kommer från Kunglig Dansk "Blå blomst"
Fredagens LCHF



Stek dina favorit grönsaker i olja och smör. Slå över dem i en ungsäker form. Koka upp grädde vitlök och smaka av med hönsbuljong och salt och peppar. Rör ner riven cheddar ost. Slå över gratängen och gratinera tills den får fin färg. Linda fläskfilé bitarna med bacon och grilla dem.
Tallrik IKEA
Ugnsform Lagerhouse
Lammracks med rösti och rosmarinsdoftande rödvinssås

Marinerade Lammracks
1kg lammracks
4st finhackade vitlöksklyftor
½dl olivolja
1msk färsktimjan
saften från en ½ citron
Blanda alla ingridienserna och häll i en plastpåse. Lägg i lammracksen, knyt ihop påsen och låt marinera 2timmar.
Stek eller grilla dem efter önskad stekgrad (jag föredrar dem rosa).
Rösti
1 kg potatis
70 g smör
2 msk matolja
salt
grovmalen svartpeppar
Borsta potatisarna under rinnande vatten och koka dem, ej för mjuka, med skalet på. Låt dem svalna innan de skalas. Riv sedan de skalade potatisarna med ett rivjärn.
Smält 60 gram smör och 2 matskedar matolja i en teflonstekpanna eller gjutjärnspanna. När smöret slutat bubbla och börjar skifta färg lägger man i potitisstrimlorna.
Salta, peppra och stek sedan strimlorna i några minuter. Vänd dem ett par gånger med en stekspade.
Platta till potatiskakan med stekspaden. Stek vidare på svag värme, cirka 5 minuter, tills kakan fått guldbrun färg. Skaka pannan då och då så att potatiskakan inte fastnar.
Täck potatiskakan med en platt tallrik, ett lock eller ett fat, som är lite större än stekpannan och vänd röstin. Lägg resten av smöret i stekpannan och låt röstin glida ner i pannan. Stek även den andra sidan guldbrun.
Rödvinssåsen
4dl rödvin av kraftigare sort
4dl vatten
20g bacon
1msk färsk rosmarin
3msk oxfond med rödving (bong)
30g fintärnad morot
3msk fintärnad schalottenlök
1msk olja
50g smör
s/p
Fräs bacon, lök, morot och rosmarin i olja i en panna. Slå på vatten, vin och fond låt reducera till hälften. Sila av såsen till en ny kastrull. Montera ner smöret och smaka av med salt och peppar. Red eventuellt med maizena.
Servera med stekt sparis, salladslök och fintärnade tomater.
